Tagasi

Ajalugu

Töötades  Autotranspordibaasis nr 11 tehnikaosakonna juhatajana ja olles ise rallis võistlejana sees juba  kolm aastat ning käies mandril võistlemas, tekkis mõte, aga miks mitte teha võistlust ka Saaremaal.  Aasta oli siis 1973.
 
Lühidalt – juhend valmis ja raja kokkupanemisega sai tehtud algust. Ja siis hakkas selguma, et nii lihtsalt need asjad ei käi! Oh seda püha lihtsameelsust!!

Kõigepealt tehti selgeks, et meil on siin saar ja pealekauba ka piiritsoon ning üldse üks meretagune värk, kuhu igaüht ei lastagi. Jällegi lühidalt – soovitati see asi ära unustada ja eriti veel see tobe jutt, et niisugune asi hakkab teenima ning teenistust andma.

Ja jäigi sel aastal asi katki.  Aga „pisik” oli nakatanud ning „ haigus”  hakkas vastupidi „ravitsejatele” süvenema. Saatus tahtis, et üle koridori vastastoas tegi oma tööd tsiviilkaitse insener Aleksander Tiidus, vana sõjaveteran, kes oli minu  „tõmblemist” kõrvalt vaadanud. Ühel hetkel kutsus ta mind enda juurde ja palus juhendi mustand  kaasa võtta ning olles sellega tutvunud, tegi ettepaneku seda täiendada.

Olles oma ea kohta väga energiline ja elukogenud, soovitas ta juhendisse leida üks tõsine ajalooline tähis – ja selleks sai juhendisse ralli eesmärgina punkt nr 1, nimelt:  tähistada 30 aasta möödumist Teisest  maailmasõjast ning nimetuseks TEHUMARDI. Lisaks tuletas ta meelde, et tehnikasporti kureerib meil ainult ALMAVÜ, kelle juhtimisel saab see toimuma, kui üldse toimub. Võtsin õppust. Alles hiljem hakkasin mõistma, et soovitus oli väga õige ja kohane, sest ka ralli hakkas omandama kohe võrdlust kui ühte raskemat katsumust võistluskalendris.

*Meenutuseks: Tehumardi  öölahing toimus 8.oktoobril 1944 hilisõhtul Kuressaarest läänes Tehumardi  küla lähedal Saksa ja Nõukogude väeüksuste vahel. Tehumardi  öölahing oli üks Teise maailmasõja verisemaid  lahinguid Saaremaal. Lahing kujunes käsitsivõitluseks, mille käigus kaotas kumbki pool  langenute ja vangistatutena umbes 200 meest.

Ja läkski läbi – juhend sai „õnnistuse” nii parteiorganitelt kui ka piirivalvelt. Tee esimesele võistlusele oli avatud ja nüüd alles algas tegelik organiseerimise töö. Abilisi sai päris palju, aga erilised tänud kõige lähematele – esimesele peaajamõõtjale Aleksander Tiidusele (kogu paberimajanduse paljundamine), esimesele distantsi ülemale Ülo Leppikule (raja ettevalmistus) ja esimesele tehnilise komisjoni esimehele Jaan Martinile, kes sel ajal töötas asutuse peainsenerina  (minu tolleaegne otsene ülemus, kes mulle üldse andis nii vabad käed ralliga tegelemiseks). Neist kaks esimest,  Aleksander ja Ülo, on tänaseks oma maised tegevused lõpetanud.

Ja oligi käes esimene ralli TEHUMARDI-74, mis sai oma sünnikuupäevaks 24.november 1974 ning seda kuni  6-7. novembrini  1992, mil toimus XXV ralli – millest tänaseks (2012) saab möödunud olema 20 aastat. Nende aastate jooksul on startinute arv küündinud üle 1400 (!) erineva nime.

Iga asi tahab teatud settimist või nagu öeldakse „ paika loksumist”. Siit ka nüüd siis alles see kodulehekülje tegemine ja tema nn retrolik ehk nostalgiline kujundus, mis mingil määral ongi taotluslik.

Aga üheks tõsisemaks argumendiks siiski ennast kokku võtta meenutusteks, oli ka see, et äkki materjale sirvides avastasin, et lisaks eespool mainitutele on paljud meie hulgast juba lahkunud ning see jätkub katkematu järjekindlusega…  Aga meist järgmised tulijad tahavad ka tõenäoliselt teada, et ka teistsugustel aegadel leiti väljund enda teostamiseks. Või siis Ivo Vaher, kes jäi 1994.aastal laevale ESTONIA. Ja ka mõningad faktivead ralli ajaloos...

Arvasin, ja olen ka praegu seda meelt, et ei ole kohta taolistel tegemistel-ütlustel nagu „plats puhtaks” või siis näiteks kellelegi ärapanemine  - meid on ju nii vähe ( mõtlen rahvust ), peaks nagu kokku hoidma. Siit ka soov rõhutada järjepidevust, et kõik need, kes on olnud kunagi ralli stardis, on aidanud seda teha, nad on olnud tegijad ja paljud seda ka praegu. Kuidas muidu meie autosport saab tänapäeval nii kõrgel tasemel toimida ning kui vaadata laiemalt, ma mõtlen  riigi ulatuses ja majanduses tegijatest, siis teeb päris paljude rallistardis olnute elukäik ainult rõõmu.
 
Aga ilmselt lõpliku tõuke sorida ja kirja panna, kes TEHUMARDI ralli alguse juures olnud on, andis üks kiri, mis ühel hetkel ilmus minu postkasti  ilma saatja aadressita ja seda peale ajalehes Meie Maa artikli ilmumist 2.nov.2004.a. Kellel huvi, see leiab selle siit kodulehelt „Meenutuste” lingi alt, sest see ei ole seotud ralli ajalooga ja see on juba hoopis teine jutt – see puudutab eetikat. Ning sellele tõukele lisaks Vahur Kersna raamatu „7X7” lugemine ja sealt pärinev mõte, et targem on oma lugu ise kirja panna, kui lasta teistel seda teha.

Siinkohal tänan ka praegusi abimehi Margus Seppa ja Indrek Randa, kelle abiga see lehekülg on sündinud. Usun siiralt, et neid abimehi hakkab juurde tulema ja selle mahukus täienduste ning mälestuste arvel  kasvama – mis ongi taotluslik eesmärk  ja ilmselt ka vajalik. Veelkord – oodatud on kõik täiendused, märkused, parandused, fotod jne.

Lugupidamisega

Slavik-Sander Bõstrov
Mõttealgataja, üks alguse juures olnutest

 

03.mai 2012