Tagasi . Artiklid võistluse kohta
XIII Tehumardi ralli

1980
31.oktoober-02.november
Distants 720,4km, lisakatseid (16) 196,5km
Startis 45, lõpetas 29 ekipaaži

koht
stardi nr
ekipaa˛
kokku
1
3
Vello Õunpuu - Aarne Timusk Harju KEK
2
62
Urmas Tooming - Rein Saluri KMT "Teras"
3
28
Raivo Kolk - Virgo Janno Tallinna Autoveod
4
41
Riho Sigus - Elmo Lõhmus ALMAVÜ Pärnu TSK
5
73
Margus Virkoja - Mati Tiidelepp ATB 10
6
49
Uldis Gauja - Atvars Seglinš Talsi ALMAVÜ
7
38
Enn Jõemägi - Tiit Sepp Rakvere EPT
8
47
Endel Kabral - Arvo Rebane ALMAVÜ Viljandi TSK
9
82
Harry Nahkur - Helmut Laskar ATB 19
10
17
Arvids Vadolis - Janis Sprudevitš Talsi ALMAVÜ
11
40
Mihhail Orlov - Hannes Vares Rakvere "Autom"
12
22
Heino Raak - Arvo Raestik ALMAVÜ Rakvere TSK
13
20
Vello Salong - Mati Kriis Kaarma kolhoos
14
50
Rein Tölp - I Juhkam Tallinna Spordikomitee
15
69
Hain Hiieaas - Jaak Sooden TSK "Sõprus"
16
70
Aare Klooren - Urmas Püssim ENSV MNA Autobaas
17
37
Märt Jamnes - Jaan Sei Harju KEK
18
71
Andris Rozitis - Andris Ozolinš Talsi ALMAVÜ
19
29
Kaido Antsve - Ants Hinnobert Lääne Kalur
20
75
?????????????????????????? "Tempo"
21
58
Peeter Sai - Uno Urm Pärivere sovhoos
22
84
Heino Hindreks - Jaak Kärt ATB 5
23
36
Gunnar Roosimaa - Peeter Nooni ETKVL koondis "Auto"
24
74
Toomas Olbrei - Siim Otti Tartu ATP
25
32
Jaak Hange - Meelis Hõbemägi ALMAVÜ Paide TSK
26
59
Tiit Ratnik - Boris Maalman Tartu Autoveod
27
76
Eiki Eriste - Agu Riis Pärnu ATP
28
31
Tõnu Ilves - Enno Karp Standard
29
48
Andres Kikkas - Vambola Ainsalu Tartu Autoveod
katk.
83
????????????????????? "Tempo"
katk.
78
?????????????????????? "Tempo"
katk.
42
Viktor Ditman - Vahur-Erkko Raudava "Eesti Põllumajandusprojekt
katk.
Hardi Mets - Udo Mets "Tempo"
katk.
24
Leho Karjus - Märt Ilves Rakvere "Autom"
katk.
54
Heino Edasi - Vello Pikk t/k "Hiiu"
katk.
77
Erki Tuiken - Jüri Murakas Koeru ART nr.2
katk.
7
Ants Tõnnberg - Peeter Erin TSK "Sõprus"
katk.
65
Jaak Kuusik - Peeter Palm Tallinna Autoveod
katk.
67
Enno Ilves - Urmas Orgla Lääne Kalur
katk.
34
Heigo Kuura - Mare Raudsepp ALMAVÜ Pärnu TSK
katk.
2
Ronald Ilves - Ülo Kallas Standard
katk.
72
Viktor Ivanov - Jaan Metssalu ATB 19
katk.
1
Leo Kaal - Andres Sepp ENSV MNA Autobaas
katk.
66
Matti Männiste - Mati Kattel EPA Ülenurme Õppe-katsemajand
katk.
23
Villu Mättik - Ants Kaer Tallinna Autoveod
võistkondlik
1
Talsi ALMAVÜ
2
Kolhoos "Viru"  
3
Pärnu ATP
4
Tallinna Autoveod
5
ATB 19
6
ENSV MNA Autobaas
7
"Tempo"
8
Standard

 

RALLISÕITJAD SAAREMAAL

Ajaleht: Kommunismiehitaja

            Autoralli on iga aastaga meie maal populaarsust juurde saanud. Tänavune, olümpia-aasta oli NSV Liidu rallimeestele edukas. Üldvõiduga tuldi koju sotsialismimaade Sõpruse auhinnavõistlustelt. Meie ralliautod sõitsid Ungari, Bulgaaria, Rumeenia, Tšehhoslovakkia, Hispaania, Küprose, Kreeka, Rootsi, Inglismaa teedel. Esirinnas püsivad ka Nõukogude Eesti rallisportlased. Äsja lõppenud NSV Liidu meistrivõistlustel Valgas võideti võistkondlik esikoht.
            31.oktoobrist 2.novembrini toimub Saaremaa teedel autoralli “Tehumardi 80” sõiduautodele. Võistluste eelregistreerimine andis kirja 74 ekipaaži. Nende hulgas on eliitsõitjaid rohkem kui ühelgi varasemal Tehumardi rallil. Kõige esinduslikum on 4. klass (spetsiaalautod).
            Starti on oodata tuntud Vene NFSV rallisõitjaid, rahvusvahelise klassi meistersportlast Nikolai Jelizarovit ja meistersportlast Sergei Gogunovi “Žiguli” autotehasest. Tänavustel  NSV Liidu meistrivõistlustel kuulus neile selles masinaklassis kuldmedal. Siin sõidavad ka endine saarlane Vello Õunpuu ja Aarne Timusk. Mõlemad sõitsid end tänavu rahvusvahelise klassi meistersportlaseks. Nad kaitsevad Harju KEK-i värve. Rahvusvahelise klassi meistersportlased on ka Eedo Raide ja Georg Valdek, kes tulevad värskete muljetega Hispaania rallilt. Tuntud rallimehed on ka meistersportlased Vello Grünberg ja Tõnu Diener Rapla KEK-ist ning Vallo Soots ja Toomas Putmaker (ALMAVÜ TSK “Sõprus”).
            Kõige enam (26) ootame võistlusrajale masinad I klassis (VAZ-2101, VAZ-21011, VAZ-2105, M-408). Siin on kirjas meistersportlase kandidaadid Villu Mättik ja Ants Kaer (Tallinna Autoveod), kes lõppenud NSV Liidu meistrivõistlustel tulid 4. kohale. Selles masinaklassis võistlevad ka Kaarma kolhoosi autosportlased Vello Salong ja Mati Kriis.
            II klassis (VAZ-2103, VAZ-2106, M-412 ja modifikatsioonid) tulevad eelmise aasta esikohta kaitsma Viljandi meistersportlased Endel Kabral ja Arvo Rebane, kes üleliidulisel rallil võitsid hõbemedali.
            Ka III klassis (GAZ-24) sõidavad NSV Liidu meistrivõistluste medalimehed. Meistersportlane Margus Virkoja ja meistersportlase kandidaat Mati Tiidelepp Paide autobaasist tulid seal kolmandaks. Tuntud on ka mitme Tehumardi ralli võitjad, meistersportlane Jaan Metssalu ja meistersportlase kandidaat Viktor Ivanov Rapla autobaasist. Võistlustel näeme ka Läti NSV Talsi rajooni rallisportlasi, kes on esindatud viie ekipaažiga.
            Võistlused avatakase 31.oktoobril kell 20 võistlusmasinate rongkäiguga läbi linna ja miitinguga pargis fašismiohvrite ühishaua juures. Esimene auto läheb autobaasi juurest 1.novembril kell 6. Tänu rajooni autoinspektsiooni ja ühiskondlike autoinspektorite nõukogu arusaavale suhtumisele on spordisõpradel võimalik jälgida kiiruskatset laupäeval kell 7.30-10.30 linna pargi äärsetel tänavatel. Üle hulga aja saame näha võidusõitu ka Upa kolmnurgal. See kiiruskatse on pealtvaatajaile tasuline: pileti hind täiskasvanuile 50 kopikat ja õpilastele 30 kopikat. Masinad on Upal kell 11-14. Finišisse autobaasi juures oodatakse esimest autot laupäeva õhtul kella 18.15-ks. Võistluste pidulik lõpetamine on 2.novembril kell 12 autobaasi saalis.
            Kokku on ralli pikkus 720,4 kilomeetrit, sellest 196,5 km kiiruskatseid. Esmakordselt viime ralli meie rajooni teedel läbi päeval ja rahvusvahelise võistlusmääruse järgi.
            Ralli organiseerimiskomitee on ettevalmistustööd põhiliselt lõpetanud. Rajooni majandid on välja pannud eriauhinnad. Ka pealtvaatajaile on mõeldud: võistluste avamise juures ja Upa kiiruskatsetel on müügil ralli kavad, vimplid ja võistlejate nimekirjad.
            Lugupeetud spordisõbrad! Autoralli nõuab pealtvaatajailt ranget distsipliini. Sõidutee ületamine kiiruslõigul võib kaasa tuua õnnetuse nii võistlejale kui pealtvaatajaile. Ralliautod sõidavad kogu võislustrassil sisselülitatud tuledega. Andke teed võistlusautodele ja ärge laske lapsi ralliteedele järelvalveta. Olge igal sammul tähelepanelikud ja täitke vastuvaidlematult liiklusreguleerijate ja korravalvurite nõudmisi!

            Arvid Truu    
            ALMAVÜ rajoonikomitee esimees

 

SPORTLASED KIITSID KORRALDAJAID

Tekst: Aare Laine

            Ilus ilm ja kuulsuste osavõtt meelitasid laupäeval juba varahommikul meie linna tänavatele rallimeeste kihutamist jälgima sadu, võib-olla tuhandeid spordisõpru. Seekord oli, mida vaadata, kuigi, jah mõnedki tulla lubanud tippmehed siia ei sõitnud. Sellest on kindlasti kahju, sest seekordne võidukihutamine oli hästi korraldatud, kõik klappis ja sõitjad jäid ladusa korraldusega rahule.
            Ralli pidulik avatseremoonia peeti reede õhtul. Tulede särades sõideti autobaasist läbi kesklinna parki fašismiohvrite mälestussamba juurde. Nõukogude sõjameeste võitlusteest ja Tehumardi autorallide traditsioonist kõneles kauaaegne eelmiste rallide organiseerimiskomitee esimees sõjaveteran Martin Truu. Asetati pärg monumendi jalamile.
            Esimesed autod startisid 720,4 kilomeetri pikkusele teekonnale (190,3 km kiiruslõike) laupäeva hommikul kell 6. Hakatuseks prooviti masinaid ja võimeid kiiruskatsel linnatänavatel. Ettearvatult olid parimad spetsiaalmasinal startinud Vello Õunpuu ja Aarne Timusk. Paljudel oli juba hommikul võimalus näha ka ralli pahupoolt. Mõnedki mehed ei suutnud suurel kiirusel oma sõiduriista valitseda. Tagajärjeks oli kurvist väljasõit: üks mahaniidetud telefonipost, maha sõideti osa piireaiast.
            Ennelõunal oli paeluvamaks võidukihutamine Upa kolmnurgal. Esimeses nelikus startisid ka kõik Saaremaa mehed. (Loodame, et Vello Õunpuudki ikka veel oma saare meheks peetakse, kuigi nüüd juba rahvusvahelise klassi meistersportlane kaitseb Harju KEK-i värve). Nagu nool startiski auto number kolm, roolis Vello Õunpuu, tema kõrval Aarne Timusk. Teise positsiooni võtsid kohe alguses sisse Vello Salong ja Mati Kriis Kaarma kolhoosist. Nemad olid ka ainukesed, kellele meisterekipaažil jäi napilt ring sisse tegemata. Ka Upal sõitis osa mehi kurvist välja. Kõik aga lõppes õnnelikult, keegi viga ei saanud.
            Peaaegu igal kiiruslõigul palistasid autospordihuvilised teepervi. Viimasel katsel Kaugatoma-Möldri teel turtsus ja paukus Õunpuu – Timuski auto kahtlustäratavalt. Mehed said siiski õnnelikult finišisse. Ei vedanud meie Salongil ja Kriisil Veere teel. Lagunes auto tagasild. Mehed said abi Mustjala kolhoosist, käisid sealses töökojas keevitamas. Protokolli märgiti neile aga 480 karistuspunkti, mis viis nad paremustabelis tahapoole.
            Tulemused:
1.klass (VAZ 2101, VAZ 21011, VAZ 2105, M-408):
1. R.Kolk – V.Janno (Tallinna Autoveod)
7. V.Salong – M.Kriis (Kaarma kolhoos)(absoluutarvestuses 13.)

2.klass (VAZ 2103, VAZ 2106, M-412):
1. R.Saluri – U.Tooming (KMT „Teras“)

3.klass (GAZ 24):
1. M.Virkoja – M.Tiidelepp (Autotranspordibaas nr.10)

Spetsiaalautod:
1. V.Õunpuu – A.Timusk (Harju KEK)

Absoluutarvestus:
1. V.Õunpuu – A.Timusk
2. R.Saluri – U.Tooming
3. R.Kolk – V.Janno

Meeskonnad:
1. Talsi rajooni ALMAVÜ (Läti NSV)
2. „Viru“ kolhoos
3. Pärnu autotranspordibaas

            45-st startinud autost lõpetas 29. Eriauhinnad jagati välja masinaklasside parematele neljal kiiruskatsel. Need said E.Jõemägi – T.Sepp Rakvere EPT-st, R.Kolk – V.Janno, M.Virkoja – M.Tiidelepp ja V.Õunpuu – A.Timusk. Visaduse eest võtsid auhinna vastu A.Kikkas ja V.Ainsalu Tartu Autovedudest. Vaid mõnikümmend kilomeetrit enne finišit olid sunnitud katkestama V.Ditman – V.Raudava. Neile kuulus lohutusauhind. Mehiselt sõitsid V.Salong ja M.Kriis. Ka nemad võtsid vastu auhinna.
            ALMAVÜ Vabariikliku Keskkomitee esindaja Aivo Oina andis ralli organiseerimiskomitee ja kohtunike töö kohta kõrge hinnangu. Ta ütles, et Tehumardi ralli on üks vähestest rallidest, mis teenib kõiki püstitatud eesmärke. Tänu organiseerimiskomiteele ja kohalikule autoinspektsioonile suudeti läbi viia päevane ralli. Iga aastaga on paranenud organisatsiooniline töö. Eriti said kiita „Kommunismi“ kolhoosi autospordi aktivistid eesotsas esimehe Eino Heinmetsaga Veere kiiruskatse ettevalmistamise ja seal julgestuse tagamise eest. Tänusõnad kuulusid peakohtunik Slavik Bõstrovile, tema asetäitjale Mai Lahile, peasekretär Urve Nõmmistele ja paljudele teistele.
            Sõitjad ise ütlesid, et korraldus oli täitsa üleliidulise ralli tasemel. Ei esitatud ühtegi protesti. See on muidugi parim hinnang meie rajooni autospordiaktiivile.

 

SAAREMAA VABASTAJATE MÄLESTUSRALLI

Tekst: Aivo Oina
Ajaleht: Spordileht

            Saaremaa autoralli „Tehumardi 80“ oli pühendatud Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 63. aastapäevale ja Eesti NSV ALMAVÜ 40. aastapäevale. Üha laiemat populaarsust võitev spordiüritus, mille võistlusrada läbib kaitselahingute ja saarte lõpliku vabastamisega seotud paiku, tõi ralliteedele 45 võistkonda neljas võistlusklassis. 770 km pikkust sõitu, milles 16 kiirusvõistlust kogupikkusega 190,3 km, alustasid Harju KEK-is ja „Standardis“ valmistatud „Vihur – Ladad“ ja ralliautod. Esimesel kiiruskatsel Kallemäel läks juhtima suurmeistrite ekipaaž Vello Õunpuu – Aarne Timusk. 13,4 pikkuse, kohati vett ja lobjakat kandva teelõigu läbisid nad 8 minuti 2 sekundiga. Ants Tõnberg – Peeter Erik said 58 sekundit halvema aja. Ülejäänud võistlejail kulus sellele kiiruskatsele üle 9 minuti. Möödunud aasta Tehumardi ralli võitja Arvo Rebane sõitis nüüd noore paarimehe Priit Looväljaga ja pakkus tublit konkurentsi ka spetsiaalautol. Teine kiiruskatse peeti Kingissepa kesklinnas ja seda jälgis mitu tuhat saarlast. 2,9 km hommikul libedat asfaltteed, mis palistab Kuressaare lossiaeda, ei suutnud mitmed võistlejad ilma viperusteta läbida. Roland Ilves – Ülo Kallas tulid rajalt ära käändtelje purunemise tõttu, Ants Tõnbergi ja Peeter Eriku autol ei pidanud mootor vastu. Vello Õunpuu – Aarne Timusk jätkasid edumaa suurendamist kaasvõistlejate ees ja võitsid ühe kiiruskatse teise järel. Upa ringil, kus neli autot kõrvuti sõitis, tegi suurmeistrite ekipaaž kaaslastele ringi sisse. Hästi sõitsid Tallinna Spordikomitee võistlejad Rein Tölp ja Tõnu Agan, kuid võistluste lõpus purunes autol tagasilla kinnitustala ja pärast keevitustöid tuli leppida neljanda kohaga. Ebaõnn tabas ka saarlastest ekipaaži Vello Salongi ja Mati Kriisi. Raske võistluse lõpetasid 29 autot ja absoluutse arvestuse esikoht läks Vello Õunpuule – Aarne Timuskile, kes esindavad Harju KEK-i. Suurmeistrid  püstitasid mitu rajarekordit ja kui võrrelda läbimisaegu ühel huvitavamal, Kaugatoma kiiruslõigul, mida sõideti kolm korda, siis esimesel korral kulus neil võistlusmaa läbimiseks 370 sekundit, teisel korral 354 ja rekordiks märgiti 347 sekundit.
            Pilk protokollile.
Väikesed Žigulid

 1. Raivo Kolk – Janno Virgo (Tallinna Autoveod) 6880kp.
 2. Riho Sigu – Elmo Lõhmus (Pärnu ATP) 6949kp.
 3. Enn Jõemägi Tiit Sepp (Rakvere EPT) 7226kp.

Suured Žigulid ja Moskvitšid

 1. Urmas Toming – Rein Saluri (Teras) 6845kp.
 2. Uldis Gaija – Aivars Seglinš (Talsi rajoon) 7201kp.
 3. Priit Looväli – Arvo Rebane (Viljandi TSK) 7298kp.

 
Volgad

 1. Margus Virkoja – Mati Tiidelepp (Paide ATB) 7072kp.
 2. Harry Nahkur – Helmut Laskar (Märjamaa) 7332kp.
 3. Andris Ozolinš – Andris Rozinš (Talsi rajoon) 7908kp.

Võistkondlikult

 1. Talsi ALMAVÜ
 2. Viru kolhoos
 3. Pärnu Autobussi- ja Taksopark

Palju kiidusõnu öeldi korraldajatele, keda juhtis Kingissepa Rajooni Täitevkomitee esimehe asetäitja Laine Tarvis. Hästi tuli oma ülesannetega toime Saaremaa autobaas, kelle kanda oli võistluste peakoorem.

 

RALLIMASINAD SAAREMAA TEEDEL

Tekst: Toomas Sildam

            Tehumardi öölahingu jäljed on aastakümnetega rohtunud. Vaid Saaremaa väikemehed plõksutavad vanades kaevikutes mängupüstoleid. Aga langenud võitlejaid hoitakse meeles.
            Nii peetigi Saaremaal äsja sportlik autoralli “Tehumardi 80”. Seekordne rallisõitjate omavaheline mõõduvõtmine kandis järjekorranumbrit 13, niisiis – traditsioon. Autoralli oli pühendatud Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 63. aastapäevale ja ALMAVÜ lähenevale 40. juubelile. Võidusõiduga tähistati ka Saaremaa vabastamist 1944. aasta sügisel.
            Tänavuse ralli algus oli traditsiooniline: prožektorite kiirtevihus pani fašismiohvrite mälestusmärgi jalamile pärja “Tehumardi 79” võitja Arvo Rebane. “Tehumardi 80” ise erines tunduvalt eelmistest omasugustest. Eelkõige – sõit toimus päeval. Nii said saarlased mitmeski kohas meeste kihutamisele kaasa elada(mõeldud on kiiruskatseid). Teiseks: teine kiiruskatse, trassil pikkusega 2,9 km, toimus Kingissepa linnas – meie vabariigis esimest korda päeval ja linnatänavail.
            Seda, et see 720 km rada kergete seast ei olnud, kinnitasid kõik sportlased. Oli salakavalaid kurve, oli vett ja jääd, jätkus kraavegi. Masinad hakkasid kihutama hommikupimeduses ja viimasele – Kaugatoma – kiiruskatsele jõuti alles siis, kui päike oli merest kasvanud pilvede taha vajunud.
            Raske trass koos seitsmeteistkümne kiiruskatsega nõudis oma osa: finišisse ei jõudnud 16 ekipaaži.
            “Tänu siseasjade osakonna, RAI ja ühiskondlike autoinspektorite tublile tööle kindlustati raja hea julgestus.” Nii arvas võistluste peakohtunik Slavik Bõstrov. Kokku töötas kohtunikena ja rajajulgestuses üle kahe ja poole saja inimese.
            Üks tore ja asjalik näide, kuidas ralli korraldamisel abistada saab, on kolhoosilt “Kommunism”. Tänu esimees Eino Heinmetsa ja teiste juhtivate töötajate heale suhtumisele ning rallipisikule kolhoosirahva hulgas suudeti panna Kihelkonna kiiruskatsele julgestusse ja kohtunikeks välja 23 inimest ja radiofitseeritud autod.
            Rohkem initsatiivi oleks aga oodatud komsomoli rajoonikomiteelt.
            Juba esimesel kiiruskatsel suutis end maksma panna auto nr.3 Vello Õunpuu – Aarne Timusk Harju KEK-ist. Need on mehe, kel ainukestena NSV Liidu rallikoondises on lubatud võistelda individuaalprogrammi järgi.
            Et teised tugevad ekipaažid langesid tehnilistel põhjustel rajalt välja, oli esikoha saatus otsustatud. Kes teab, võib-olla panidka kodusaare teed Vello Õunpuu julgemalt rooli keerama ja tugevamalt gaasi vajutama. Nende võit oli kindel. “Vello ju Saaremaa poiss – sitke kui kadakas,” lausus üks saarlane muhedalt muiates. Ja “Tehumardi 80” peaauhind 10 suurt karpi siiakala on ikka üks õige Saaremaa asi.
            Meisterlikku sõitu näitas ka Talsi ALMAVÜ võistkond. Tänu II kohale teises klassis tuli külalisvõistkond võistkondlikus arvestuses I kohale. Nende esikohta oleks suutnud kõigutada vaid Harju KEK-i võistkond, kuid ehitajad ei pannud seda välja.
            Lõpetuseks. Võistlustulemused olid head. Selge on see, et ühe oma eesmärkidest – propageerida rallit ja pakkuda inimestele sellega elamust – “Tehumardi 80” täitis. Ja seda just tänu kiiruskatsetele, mis olid paljudele nähtavad.

 

Copyright © MTÜ Tehumardi ralli